Podczas prowadzonych przeze mnie sesji life coachingu oraz indywidualnego treningu wiele razy pojawiał się problem blokad twórczych, prokrastynacji (ciągłego odwlekania), efektywnego zarządzania czasem, a także trudności z utrzymaniem motywacji oraz samodyscypliny w procesie pracy.

Oczywiście problemy te nie dotyczą tylko twórców. Jednak w ich przypadku jest to szczególnie kłopotliwe, gdyż z jednej strony muszą utrzymywać wysoki poziom kreatywności przez długi czas, a z drugiej często pracują samodzielnie i są rozliczani z terminowego wykonania dzieła/zlecenia. Nikt nie nadzoruje ich pracy na bieżąco, nie motywuje ani nie udziela wsparcia. Sami są odpowiedzialni zarówno za efekt końcowy, jak i za planowanie własnej pracy.

„Międzynarodowe Forum Ekologiczne uznało kreatywne myślenie za jedną z trzech najważniejszych umiejętności potrzebnych człowiekowi w 2020 r. Dwie pozostałe kompetencje też nierozłącznie wiążą się z twórczością. To kompleksowe rozwiązywanie problemów i krytyczne interpretowanie złożonej rzeczywistości.” Poradnik psychologiczny Polityki, tom. 37, str. 31

Oto przykładowe tematy, w jakich pomagam osobom pracującym w zawodach wymagających kreatywności, jeśli straciły zapał i energię lub wręcz wpadły w spiralę samoobwiniania, marazmu i samokrytyki.

Możemy skoncentrować się jedynie na wybranych tematach lub przepracować je kompleksowo w ramach cyklu sesji.

 1. Gdzie leży problem? Co Cię tak naprawdę blokuje, stresuje, ogranicza? Emocje, obawy, lęki, wypalenie? A może porównywanie się z innymi, presja oczekiwań, „syndrom oszustki”?
 2. Jak pokonać możesz prokastynację?
 3. Jak przełamać samoograniczające przekonania?
 4. Czy można bać się sukcesu?
 5. Jak zneutralizować wewnętrznego krytyka?
 6. Jak wzmocnić (auto)motywację oraz wypracować nawyki wspierające nasz proces twórczy?
 7. Syndrom białej kartki– co z nim zrobić? Dlaczego nie możesz po prostu zacząć pisać (malować/tworzyć)?
 8. Czym myślenie życzeniowe różni się od zdrowego optymizmui potęgi myślenia nienegatywnego (metoda prof. Seligmana)?
 9. Dobry i zły stres. Jak możesz wykorzystać emocje przyjemne, a jak pracować z tymi blokującymi?
 10. Zarządzanie czasem a blokada twórcza– czy przesadne lub złe planowanie może Cię przytłoczyć?
 11. Poszukiwanie sensu – co robić, gdy zaczynasz wątpić, że to co robisz ma sens?Jak i kiedy warto przestawić się z koncentracji tylko na celu na nastawienie na proces? Wartość autoteliczna vs wartość „użytkowa”.
 12. Szukanie wsparcia– jak prosić o pomoc, gdy się zablokujesz? Z kim możesz porozmawiać, kiedy nie wiesz co dalej? Jak możesz się przełamać i nauczyć asertywnego proszenia o pomoc – bez poczucia lęku czy wstydu przed okazaniem chwili słabości?

Kilka z tych problemów miałam przyjemność omówić podczas warsztatu grupowego, jaki poprowadziłam na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Sztuk Wyzwolonych w maju 2018 r.

Zachęcam również do lektury moich artykułów m.in. dot. kreatywności, radzenia sobie ze stresem, przełamywania samoograniczających przekonań, pracy z wewnętrznym krytykiem, treningu zdrowego optymizmu.