Podczas prowadzonych przeze mnie sesji life coachingu oraz indywidualnego treningu wiele razy pojawiał się problem blokad twórczych, prokrastynacji (ciągłego odwlekania), efektywnego zarządzania czasem, a także trudności z utrzymaniem motywacji oraz samodyscypliny w procesie pracy.
Oczywiście problemy te nie dotyczą tylko twórców. Jednak w ich przypadku jest to szczególnie kłopotliwe, gdyż z jednej strony muszą utrzymywać wysoki poziom kreatywności przez długi czas, a z drugiej często pracują samodzielnie i są rozliczani z terminowego wykonania dzieła/zlecenia. Nikt nie nadzoruje ich pracy na bieżąco, nie motywuje ani nie udziela wsparcia. Sami są odpowiedzialni zarówno za efekt końcowy, jak i za planowanie własnej pracy.
„Międzynarodowe Forum Ekologiczne uznało kreatywne myślenie za jedną z trzech najważniejszych umiejętności potrzebnych człowiekowi w 2020 r. Dwie pozostałe kompetencje też nierozłącznie wiążą się z twórczością. To kompleksowe rozwiązywanie problemów i krytyczne interpretowanie złożonej rzeczywistości.” Poradnik psychologiczny Polityki, tom. 37, str. 31
Oto przykładowe tematy, w jakich pomagam osobom pracującym w zawodach wymagających kreatywności, jeśli straciły zapał i energię lub wręcz wpadły w spiralę samoobwiniania, marazmu i samokrytyki.
Możemy skoncentrować się jedynie na wybranych tematach lub przepracować je kompleksowo w ramach cyklu sesji.
- Gdzie leży problem? Co Cię tak naprawdę blokuje, stresuje, ogranicza? Emocje, obawy, lęki, wypalenie? A może porównywanie się z innymi, presja oczekiwań, „syndrom oszustki”?
- Jak pokonać możesz prokastynację?
- Jak przełamać samoograniczające przekonania?
- Czy można bać się sukcesu?
- Jak zneutralizować wewnętrznego krytyka?
- Jak wzmocnić (auto)motywację oraz wypracować nawyki wspierające nasz proces twórczy?
- Syndrom białej kartki– co z nim zrobić? Dlaczego nie możesz po prostu zacząć pisać (malować/tworzyć)?
- Czym myślenie życzeniowe różni się od zdrowego optymizmui potęgi myślenia nienegatywnego (metoda prof. Seligmana)?
- Dobry i zły stres. Jak możesz wykorzystać emocje przyjemne, a jak pracować z tymi blokującymi?
- Zarządzanie czasem a blokada twórcza– czy przesadne lub złe planowanie może Cię przytłoczyć?
- Poszukiwanie sensu – co robić, gdy zaczynasz wątpić, że to co robisz ma sens?Jak i kiedy warto przestawić się z koncentracji tylko na celu na nastawienie na proces? Wartość autoteliczna vs wartość „użytkowa”.
- Szukanie wsparcia– jak prosić o pomoc, gdy się zablokujesz? Z kim możesz porozmawiać, kiedy nie wiesz co dalej? Jak możesz się przełamać i nauczyć asertywnego proszenia o pomoc – bez poczucia lęku czy wstydu przed okazaniem chwili słabości?
Kilka z tych problemów miałam przyjemność omówić podczas warsztatu grupowego, jaki poprowadziłam na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Sztuk Wyzwolonych w maju 2018 r.
Zachęcam również do lektury moich artykułów m.in. dot. kreatywności, radzenia sobie ze stresem, przełamywania samoograniczających przekonań, pracy z wewnętrznym krytykiem, treningu zdrowego optymizmu.