Coaching finansowy polega na pomocy klientom w:

– Wdrożeniu przekonań, nawyków i działań ułatwiających osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego i lepsze zarządzanie finansami osobistymi.

– Zdrowym wyznaczania celów finansowych oraz opracowaniu planu ich osiągnięcia – z uwzględnieniem kluczowych wartości, ważności i ekologii celu.

– Poznaniu, w jaki sposób nasza osobowość wpływa na osiąganie celów finansowych i jak to efektywnie wykorzystać w tworzeniu strategii działania.

– Poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem emocjonalnym, których źródłem są pieniądze/ sytuacja finansowa np. kredyt, utrata pracy (Finansowy coaching kryzysowy)

– Dowiedzeniu się, w jaki sposób nasze przekonania mogą wspierać lub utrudniać zdrowe podejście do pieniędzy i umiejętność zarządzania finansami osobistymi, oszczędzania, wydawania, zarabiania, inwestowania, planowania, zabezpieczania się na przyszłość.

– Uniknięciu pułapek psychologicznych przy podejmowaniu decyzji finansowych, zakupowych i biznesowych.

– Zdiagnozowaniu swojego „psychologicznego” profilu tożsamości finansowej i postawy wobec pieniądza oraz przełożeniu tego na skuteczność w osiąganiu celów i budowaniu stabilnej sytuacji finansowej.

– Odkryciu, w jaki sposób pieniądz wpływa pozytywnie i negatywnie na emocje, reakcje i działania oraz jak tym konstruktywnie zarządzać, aby osiągnąć szczęście i dobrostan.

– Zrozumieniu, jakie nawyki, błędy poznawcze i heurystyki sabotują budowanie i utrzymywanie stabilnej sytuacji finansowej.

Podczas pracy z klientem w ramach coachingu finansowego dużo uwagi poświęcamy psychologii szczęścia, dobrostanudbaniu o energię mentalną oraz temu, jak zadbać o sytuację finansową bez wpadania w toksyczny materializm lub hedonistyczną adaptację.

Jednym z kluczowych elementów, aby skutecznie osiągać cele finansowe i jednocześnie cieszyć się życiem, jest pomoc klientowi we wzmocnieniu poczucia własnej wartości i sprawstwa.

Rola Kryzysowego Coacha/ Mentora Finansowego w ramach metody, jaką pracujemy jest dwojaka:

  1. Wsparcie klienta w kryzysie, którego źródłem są pieniądze (Finansowy coaching kryzysowy)
  2. Wsparcie w wyznaczaniu, planowaniu i osiąganiu celów finansowych (Finansowy trening mentalny)

Coaching finansowy to NIE doradztwo podatkowe, finansowe, księgowe ani inwestycyjne.

Cena za sesję online 1h = 60 minut 250 zł (dwieście pięćdziesiąt zł) (Ta cena nie dotyczy firm).

Możliwe są także sesje dłuższe: 90 min lub 120 minut.

Zachęcam także do lektury moich artykułów dot. coachingu finansowego oraz obszernego wywiadu ze mną, jaki ukazał się na portalu praca.pl.

Zdałam egzamin i uzyskałam certyfikat Kryzysowego coacha/mentora finansowego (nr certyfikatu KCMF 1/12/IPTK/2020), aby profesjonalnie wspierać klientów również w tych obszarach.

To była solidna porcja praktycznej wiedzy dot. kryzysów emocjonalnych, psychologii pieniądza, osiągania celów finansowych i podejmowania decyzji oraz metod pracy z klientami.

Zainteresowałam się tymi tematami, gdyż wielokrotnie trafiali do mnie klienci, którzy wpadali w kryzysy emocjonalne, stres, problemy czy konflikty z bliskimi właśnie z powodu podejmowania złych decyzji finansowych i biznesowych, nieodpowiedniego zarządzania pieniędzmi czy pogonią za nimi kosztem innych wartości, destrukcyjnych przekonań, nawyków czy wzorców (zwłaszcza z dzieciństwa).

Wbrew pozorom stres i kryzysy emocjonalne o podłożu finansowym dotyczą nie tylko ludzi znajdujących się w długach czy biedzie. Można obiektywnie posiadać bezpieczeństwo finansowe, a nawet być zamożnym, a mimo to przeżywać kryzysy emocjonalne związane ze sferą finansów. Kłótnie o pieniądze (zwłaszcza ich wydawanie i zarabianie) oraz o podejście do nich są obecne w bardzo wielu rodzinach – także bogatych.

Już sam lęk przed utratą choćby małej części pieniędzy niejedną osobę doprowadził do załamania, a strata na giełdzie nawet do samobójstwa – i to pomimo posiadania nadal znacznego majątku. Nasze przekonania odnośnie pieniędzy, porównywanie się z innymi i oczekiwania wobec samych siebie często bywają przyczyną ogromnego cierpienia.

To już mój trzeci certyfikat w ramach coachingu kryzysowego.

Wcześniej zdałam egzaminy i zdobyłam certyfikaty:

– Coaching Kryzysowy

– Coaching Kryzysowy w Biznesie

Jeśli chcesz popracować nad finansową sferą swojego życia, wykonaj pierwszy krok i skontaktuj się ze mną.

Porozmawiamy o tym, jak mogę Ci pomóc oraz czy to odpowiada na Twoje potrzeby.

Lubię dzielić się wiedzą, dlatego publikuję artykuły, występuję w radio oraz prowadzę swój kanał na YouTube „Twoja Kariera i Psyche”

Miałam przyjemność w radiowej Trójce wyjaśniać na czym polega coaching finansowy, w jaki sposób wzorce wyniesione z domu wpływają na nasze podejście do pieniędzy, jak bardziej racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Mówiłam także o mechanizmach psychologicznych związanych dobrami materialnymi (np. hedonistyczna adaptacja). Podawała wskazówki dotyczące rozsądnego robienia zakupów.

Nagranie audycji tutaj

Oto fragment mojej wypowiedzi: „Po co nam coaching finansowy? – Z jednej strony chodzi o to, aby mieć zdrowsze podejście do pieniędzy i sfery finansowej. Z drugiej – przyjrzenie się, jak człowiek gospodaruje pieniędzmi: w jakich obszarach radzi sobie lepiej, a w jakich gorzej. Czy to jest kwestia braku kompetencji, czy ma to podłoże psychologiczne: przekonania, nawyki, to, co wynieśliśmy z domu – tłumaczy coach finansowy Anna Daria Nowicka. Ale jest to także pomoc w poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem emocjonalnym, którego źródłem są pieniądze. Niekoniecznie zresztą chodzi o ich brak: kryzysy mogą się pojawiać nawet u ludzi, którzy, obiektywnie rzecz biorąc, mają bardzo dobrą sytuację finansową.”

W Radio Strefa FM mówiłam na temat coachingu finansowego, typów psychologicznej tożsamości finansowej oraz co możemy zrobić, aby rozsądniej wydawać pieniądze. Zwłaszcza, że galopująca inflacja zżera nasze zarobki i oszczędności… Wyjaśniałam, że nasze podejście do pieniędzy zależy od osobowości, ale również od wychowania, przekonań, nawyków i wartości, więc możemy nad sobą skutecznie pracować w obszarze szeroko rozumianych finansów. Zwróciłam uwagę, że całe sztaby specjalistów pracują, aby skłonić nas do kompulsywnych i nieprzemyślanych zakupów.

Rozmowa ze mną od 10 min 26 sek. tutaj

Zapraszam również do obejrzenia filmików na moim kanale na YouTube Twoja Kariera i Psyche np.

– Pieniądze a szczęście. Fakty i mity cz. 1

– Pieniądze a szczęście. Jak mądrze zwiększyć swój dobrostan dzięki pieniądzom? cz. 2

Toksyczny materializm – dlaczego odbiera szczęście i obniża samoocenę?

Niechęć do strat – kiedy bywa pułapką i powoduje, że tracisz jeszcze więce

Dlaczego oszczędzanie jest trudne? 6 przyczyn

– Księgowanie mentalne – jak wpływa na nasze decyzje finansowe?

Hedonistyczna adaptacja i jej destrukcyjne skutki. Czemu radość ze spełnienia marzeń mija tak szybko

Heurystyka kotwiczenia – jak wpływa na decyzje biznesowe i osobiste?

Przekleństwo wyboru – 6 porad, jak uniknąć frustracji

Błąd konfirmacji – kiedy pewność bywa zgubna? Dlaczego trudno zmienić zdanie i otworzyć się na fakty

– Kiedy konsekwencja staje się pułapką? Efekt Condorde

Toksyczne porównania – zwalcz je i uwolnij pozytywną energię!

– Co jest główną przyczyną rozwodów?

Niemal godzinny wywiad ze mną o tym, Jak osiągnąć zdrowe podejście do pieniędzy możesz obejrzeć tutaj na kanale YT firmy Sandler Training. Dlaczego kryzysy emocjonalne o podłożu finansowych mogą dotykać również osoby zamożne. Na ile nasza osobowość wpływa na podejście do finansów osobistych? Czy można przełamać destrukcyjne wzorce wyniesione z domu? W jaki sposób nasze przekonania i nawyki wpływają na oszczędzanie i rozsądne gospodarowanie pieniędzmi? Dlaczego jedne osoby bezrefleksyjnie wydają wszystko, co zarobią, a inne – mimo posiadania odpowiednich środków – czują wyrzuty sumienia i niepokój za każdym razem, gdy chcą zadbać o własne potrzeby? Czym jest psychologiczna tożsamość finansowa i jak wpływa na nasze decyzje?

Oto moje artykuły związane z coachingiem finansowym:

Coaching finansowy vs. doradztwo finansowe

– Kupuj doznania, a nie przedmioty

– 9 obszarów zarządzania finansami – jak wyglądają u Ciebie?

– Konflikty na tle finansowym w związkach

Kryzysy emocjonalne o podłożu finansowym

– Tożsamość finansowa. Jej wpływ na działania i emocje związane z pieniędzmi

– Czy wyższe zarobki partnerki muszą być źródłem stresu dla partnera?

– Jak słowa wpływają na decyzję finansowe i emocje?

– Szkodliwe przekonania odnośnie pieniędzy a sukces

– Jak księgowanie mentalne wpływa na nasze wydatki?

Wywiad ze mną: Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku. Niezgodność charakterów, zdrada, nadużywanie alkoholu i – czwarty, najczęstszy powód rozwodów w Polsce – nieporozumienia na tle finansowym. To pokazuje, jak istotną kwestią w związku są pieniądze. Ale czy te rzeczywiście dają szczęście? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie wyjść na „materialistę”? Czy kobieta zarabiająca znacznie więcej od mężczyzny odziera partnera z męskości? Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł? A w końcu – jak mądrze dzielić wydatki w związku, by nie dopuścić do jego rozpadu? Z Anną Darią Nowicką – socjolożką, trenerem zawodowym i coachem finansowym – rozmawia Anna Rychlewicz. Wywiad tutaj na portalu praca.pl

Więcej o uzyskanych przeze mnie uprawnieniach i Kryzysowym Coachingu Finansowym tutaj

Zapraszam do kontaktu