Coaching finansowy polega na pomocy klientom w:
– Wdrożeniu przekonań, nawyków i działań ułatwiających osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego i lepsze zarządzanie finansami osobistymi.
– Zdrowym wyznaczania celów finansowych oraz opracowaniu planu ich osiągnięcia – z uwzględnieniem kluczowych wartości, ważności i ekologii celu.
– Poznaniu, w jaki sposób nasza osobowość wpływa na osiąganie celów finansowych i jak to efektywnie wykorzystać w tworzeniu strategii działania.
– Poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem emocjonalnym, których źródłem są pieniądze/ sytuacja finansowa np. kredyt, utrata pracy (Finansowy coaching kryzysowy)
– Dowiedzeniu się, w jaki sposób nasze przekonania mogą wspierać lub utrudniać zdrowe podejście do pieniędzy i umiejętność zarządzania finansami osobistymi, oszczędzania, wydawania, zarabiania, inwestowania, planowania, zabezpieczania się na przyszłość.
– Uniknięciu pułapek psychologicznych przy podejmowaniu decyzji finansowych, zakupowych i biznesowych.
– Zdiagnozowaniu swojego „psychologicznego” profilu tożsamości finansowej i postawy wobec pieniądza oraz przełożeniu tego na skuteczność w osiąganiu celów i budowaniu stabilnej sytuacji finansowej.
– Odkryciu, w jaki sposób pieniądz wpływa pozytywnie i negatywnie na emocje, reakcje i działania oraz jak tym konstruktywnie zarządzać, aby osiągnąć szczęście i dobrostan.
– Zrozumieniu, jakie nawyki, błędy poznawcze i heurystyki sabotują budowanie i utrzymywanie stabilnej sytuacji finansowej.
Podczas pracy z klientem w ramach coachingu finansowego dużo uwagi poświęcamy psychologii szczęścia, dobrostanu i dbaniu o energię mentalną oraz temu, jak zadbać o sytuację finansową bez wpadania w toksyczny materializm lub hedonistyczną adaptację.
Jednym z kluczowych elementów, aby skutecznie osiągać cele finansowe i jednocześnie cieszyć się życiem, jest pomoc klientowi we wzmocnieniu poczucia własnej wartości i sprawstwa.
Rola Kryzysowego Coacha/ Mentora Finansowego w ramach metody, jaką pracujemy jest dwojaka:
- Wsparcie klienta w kryzysie, którego źródłem są pieniądze (Finansowy coaching kryzysowy)
- Wsparcie w wyznaczaniu, planowaniu i osiąganiu celów finansowych (Finansowy trening mentalny)
Coaching finansowy to NIE doradztwo podatkowe, finansowe, księgowe ani inwestycyjne.
Cena za sesję 1h = 60 min od 250 zł (od dwustu pięćdziesięciu zł) (Ta cena nie dotyczy firm).
Możliwe są także sesje dłuższe: 90 min lub 120 minut.
Zachęcam także do lektury moich artykułów dot. coachingu finansowego. Linki na końcu tej strony.
Zdałam egzamin i uzyskałam certyfikat Kryzysowego coacha/mentora finansowego (nr certyfikatu KCMF 1/12/IPTK/2020), aby profesjonalnie wspierać klientów również w tych obszarach.
To była solidna porcja praktycznej wiedzy dot. kryzysów emocjonalnych, psychologii pieniądza, osiągania celów finansowych i podejmowania decyzji oraz metod pracy z klientami.
Zainteresowałam się tymi tematami, gdyż wielokrotnie trafiali do mnie klienci, którzy wpadali w kryzysy emocjonalne, stres, problemy czy konflikty z bliskimi właśnie z powodu podejmowania złych decyzji finansowych i biznesowych, nieodpowiedniego zarządzania pieniędzmi czy pogonią za nimi kosztem innych wartości, destrukcyjnych przekonań, nawyków czy wzorców (zwłaszcza z dzieciństwa).
Wbrew pozorom stres i kryzysy emocjonalne o podłożu finansowym dotyczą nie tylko ludzi znajdujących się w długach czy biedzie. Można obiektywnie posiadać bezpieczeństwo finansowe, a nawet być zamożnym, a mimo to przeżywać kryzysy emocjonalne związane ze sferą finansów. Kłótnie o pieniądze (zwłaszcza ich wydawanie i zarabianie) oraz o podejście do nich są obecne w bardzo wielu rodzinach – także bogatych.
Już sam lęk przed utratą choćby małej części pieniędzy niejedną osobę doprowadził do załamania, a strata na giełdzie nawet do samobójstwa – i to pomimo posiadania nadal znacznego majątku. Nasze przekonania odnośnie pieniędzy, porównywanie się z innymi i oczekiwania wobec samych siebie często bywają przyczyną ogromnego cierpienia.
To już mój trzeci certyfikat w ramach coachingu kryzysowego.
Wcześniej zdałam egzaminy i zdobyłam certyfikaty:
– Coaching Kryzysowy
– Coaching Kryzysowy w Biznesie
Jeśli chcesz popracować nad finansową sferą swojego życia, wykonaj pierwszy krok i skontaktuj się ze mną.
Porozmawiamy o tym, jak mogę Ci pomóc oraz czy to odpowiada na Twoje potrzeby.
Lubię dzielić się wiedzą, dlatego publikuję artykuły, występuję w radio oraz prowadzę swój kanał na YouTube „Twoja Kariera i Psyche”
Miałam przyjemność w radiowej Trójce wyjaśniać na czym polega coaching finansowy, w jaki sposób wzorce wyniesione z domu wpływają na nasze podejście do pieniędzy, jak bardziej racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Mówiłam także o mechanizmach psychologicznych związanych dobrami materialnymi (np. hedonistyczna adaptacja). Podawała wskazówki dotyczące rozsądnego robienia zakupów.
Nagranie audycji tutaj
Oto fragment mojej wypowiedzi: „Po co nam coaching finansowy? – Z jednej strony chodzi o to, aby mieć zdrowsze podejście do pieniędzy i sfery finansowej. Z drugiej – przyjrzenie się, jak człowiek gospodaruje pieniędzmi: w jakich obszarach radzi sobie lepiej, a w jakich gorzej. Czy to jest kwestia braku kompetencji, czy ma to podłoże psychologiczne: przekonania, nawyki, to, co wynieśliśmy z domu – tłumaczy coach finansowy Anna Daria Nowicka. Ale jest to także pomoc w poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem emocjonalnym, którego źródłem są pieniądze. Niekoniecznie zresztą chodzi o ich brak: kryzysy mogą się pojawiać nawet u ludzi, którzy, obiektywnie rzecz biorąc, mają bardzo dobrą sytuację finansową.”
W Radio Strefa FM mówiłam na temat coachingu finansowego, typów psychologicznej tożsamości finansowej oraz co możemy zrobić, aby rozsądniej wydawać pieniądze. Zwłaszcza, że galopująca inflacja zżera nasze zarobki i oszczędności… Wyjaśniałam, że nasze podejście do pieniędzy zależy od osobowości, ale również od wychowania, przekonań, nawyków i wartości, więc możemy nad sobą skutecznie pracować w obszarze szeroko rozumianych finansów. Zwróciłam uwagę, że całe sztaby specjalistów pracują, aby skłonić nas do kompulsywnych i nieprzemyślanych zakupów.
Rozmowa ze mną od 10 min 26 sek. tutaj
Zapraszam również do obejrzenia filmików na moim kanale na YouTube Twoja Kariera i Psyche np.
– Pieniądze a szczęście. Fakty i mity cz. 1
– Pieniądze a szczęście. Jak mądrze zwiększyć swój dobrostan dzięki pieniądzom? cz. 2
– Toksyczny materializm – dlaczego odbiera szczęście i obniża samoocenę?
– Niechęć do strat – kiedy bywa pułapką i powoduje, że tracisz jeszcze więce
– Dlaczego oszczędzanie jest trudne? 6 przyczyn
– Księgowanie mentalne – jak wpływa na nasze decyzje finansowe?
– Hedonistyczna adaptacja i jej destrukcyjne skutki. Czemu radość ze spełnienia marzeń mija tak szybko
– Heurystyka kotwiczenia – jak wpływa na decyzje biznesowe i osobiste?
– Przekleństwo wyboru – 6 porad, jak uniknąć frustracji
– Błąd konfirmacji – kiedy pewność bywa zgubna? Dlaczego trudno zmienić zdanie i otworzyć się na fakty
– Kiedy konsekwencja staje się pułapką? Efekt Condorde
– Toksyczne porównania – zwalcz je i uwolnij pozytywną energię!
– Co jest główną przyczyną rozwodów?
Niemal godzinny wywiad ze mną o tym, Jak osiągnąć zdrowe podejście do pieniędzy możesz obejrzeć tutaj na kanale YT firmy Sandler Training. Dlaczego kryzysy emocjonalne o podłożu finansowych mogą dotykać również osoby zamożne. Na ile nasza osobowość wpływa na podejście do finansów osobistych? Czy można przełamać destrukcyjne wzorce wyniesione z domu? W jaki sposób nasze przekonania i nawyki wpływają na oszczędzanie i rozsądne gospodarowanie pieniędzmi? Dlaczego jedne osoby bezrefleksyjnie wydają wszystko, co zarobią, a inne – mimo posiadania odpowiednich środków – czują wyrzuty sumienia i niepokój za każdym razem, gdy chcą zadbać o własne potrzeby? Czym jest psychologiczna tożsamość finansowa i jak wpływa na nasze decyzje?
Oto moje artykuły związane z coachingiem finansowym:
– Coaching finansowy vs. doradztwo finansowe
– Kupuj doznania, a nie przedmioty
– 9 obszarów zarządzania finansami – jak wyglądają u Ciebie?
– Konflikty na tle finansowym w związkach
– Kryzysy emocjonalne o podłożu finansowym
– Tożsamość finansowa. Jej wpływ na działania i emocje związane z pieniędzmi
– Czy wyższe zarobki partnerki muszą być źródłem stresu dla partnera?
– Jak słowa wpływają na decyzję finansowe i emocje?
– Szkodliwe przekonania odnośnie pieniędzy a sukces
– Jak księgowanie mentalne wpływa na nasze wydatki?
Więcej o uzyskanych przeze mnie uprawnieniach i Kryzysowym Coachingu Finansowym tutaj
Zapraszam do kontaktu